Modzele i odciski (nagnotki)


W zależności od lokalizacji i wyglądu zmiany skórnej wyróżnić można modzele i nagniotki - odciski. Modzele powstają na dłoniach i podeszwach, a nagniotki na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców. Powstają pod wpływem stałego ucisku lub tarcia.

 

Modzele to ogniska wzmożonego rogowacenia – „narośla zgrubiałej skóry” – stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach, lokalizują się zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Modzele są nierzadko bolesne: typowym objawem jest piekący ból przy tzw. „głębokim ucisku”. Ugniatana silnie skóra nie jest ukrwiona i obumiera. W przypadku zaniedbania pod modzelami rozwinie się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.

 

Modzele usuwane są  frezarką i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi.

 

Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po usunięciu ich zewnętrznej powierzchni widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb skóry i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku. Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Powstają zwykle wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę.

 

Nagniotki usuwane są frezem próżniowym i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem.

 

Poza leczeniem/usuwaniem modzeli i nagniotków istotna jest także profilaktyka – właściwa pielęgnacja stóp i styl życia.

 

Profilaktyka modzeli polega m.in. na regularnym ścieraniu lub wycinaniu zrogowaciałego naskórka. W warunkach domowych modzele można zmniejszać za pomocą specjalnych „plastrów na odciski” oraz poprzez noszenie tzw. pelotek środstopnych – miękkich podkładek z żelu lub gąbki dobranych przez specjalistę.

 

Niewielkie nagniotki można usuwać w domu stosując specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę w takim stopniu, że po wymoczeniu nóg ułatwiają usunięcie odcisków. W profilaktyce nagniotków kluczowe jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Pomocne może być także noszenie profilaktycznych ortez: poduszeczek, krążków, wkładek dobranych przez specjalistę.

 

Niestety raz powstały nagniotek po pewnym czasie tworzy się ponownie w tym samym miejscu. Nawroty choroby są spowodowane prawdopodobnie podskórnymi nierównościami kostnymi.

 

W efektywnym usuwaniu modzeli i nagniotków (odcisków) kluczowe znaczenie ma prawidłowo przeprowadzony zabieg i stosowanie zaleceń doświadczonego specjalisty kosmetologa/podologa.

 

W gabinecie podologicznym udzielane są porady dermo-kosmetyczne dotyczące pielęgnacji stóp i metod leczenia modzeli i odcisków oraz przeprowadzane są zabiegi specjalistycznej pielęgnacji stóp obejmujące usuwanie modzeli i odcisków.

 

Wykonanie zabiegu przebiega w warunkach z zachowaniem jak największej czystości, sterylności i bezpieczeństwa dla Klienta. Tylko na materiałach jednorazowego użytku i z zastosowaniem narzędzi wysterylizowanych w autoklawie medycznym, najwyższej klasy B.

CENNIK


Konsultacja

dr n. med. 120 zł

mgr 80 zł
kontrolna 60 zł

 

Usuwanie modzeli i nagniotków
Usunięcie modzela (do 2 zmian) 80 zł
Usunięcie nagniotka (do 2 odcisków) 80 zł
Opracowanie spękanych pięt 100 zł
Usuwanie licznych modzeli i/lub nagniotków 120 zł

 

Zabieg podologiczny - pedicure medyczny 130/150/180 zł

Zabieg wykonywany przez specjalistę z kwalifikacjami podologicznymi, 
cena zabiegu uzależniona jest od stanu skóry i paznokci (ilości i rodzaju użytych narzędzi)

 

CENNIK KOSMTYKÓW, ORTEZ I ODCIĄŻEŃ PROFILAKTYCZNYCH DOSTĘPNY W ZAKŁADCE CENNIK

Sosnowiec Centrum Pogoń ul. Jana Kilińskiego 8

Kluczowe słowa: usuwanie modzeli nagniotka odcisku Sosnowiec, pedicure leczniczy Sosnowiec, kosmetyczka Sosnowiec, kosmetolog Sosnowiec, podolog Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Będzin Czeladź Jaworzno Katowice Mysłowice i okolice Zagłębie śląskie Śląsk odciski, usuwanie odcisków Sosnowiec