Modzele i odciski (nagnotki)


W zależności od lokalizacji i wyglądu zmiany skórnej wyróżnić można modzele i nagniotki - odciski. Modzele powstają na dłoniach i podeszwach, a nagniotki na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców. Powstają pod wpływem stałego ucisku lub tarcia.

 

Modzele to ogniska wzmożonego rogowacenia – „narośla zgrubiałej skóry” – stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach, lokalizują się zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Modzele są nierzadko bolesne: typowym objawem jest piekący ból przy tzw. „głębokim ucisku”. Ugniatana silnie skóra nie jest ukrwiona i obumiera. W przypadku zaniedbania pod modzelami rozwinie się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.

 

Modzele usuwane są  frezarką i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi.

 

Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po usunięciu ich zewnętrznej powierzchni widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb skóry i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku. Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Powstają zwykle wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę.

 

Nagniotki usuwane są frezem próżniowym i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem.

 

Poza leczeniem/usuwaniem modzeli i nagniotków istotna jest także profilaktyka – właściwa pielęgnacja stóp i styl życia.

 

Profilaktyka modzeli polega m.in. na regularnym ścieraniu lub wycinaniu zrogowaciałego naskórka. W warunkach domowych modzele można zmniejszać za pomocą specjalnych „plastrów na odciski” oraz poprzez noszenie tzw. pelotek środstopnych – miękkich podkładek z żelu lub gąbki dobranych przez specjalistę.

 

Niewielkie nagniotki można usuwać w domu stosując specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę w takim stopniu, że po wymoczeniu nóg ułatwiają usunięcie odcisków. W profilaktyce nagniotków kluczowe jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Pomocne może być także noszenie profilaktycznych ortez: poduszeczek, krążków, wkładek dobranych przez specjalistę.

 

Niestety raz powstały nagniotek po pewnym czasie tworzy się ponownie w tym samym miejscu. Nawroty choroby są spowodowane prawdopodobnie podskórnymi nierównościami kostnymi.

 

W efektywnym usuwaniu modzeli i nagniotków (odcisków) kluczowe znaczenie ma prawidłowo przeprowadzony zabieg i stosowanie zaleceń doświadczonego specjalisty kosmetologa/podologa.

 

W gabinecie podologicznym udzielane są porady dermo-kosmetyczne dotyczące pielęgnacji stóp i metod leczenia modzeli i odcisków oraz przeprowadzane są zabiegi specjalistycznej pielęgnacji stóp obejmujące usuwanie modzeli i odcisków.

 

Wykonanie zabiegu przebiega w warunkach z zachowaniem jak największej czystości, sterylności i bezpieczeństwa dla Klienta. Tylko na materiałach jednorazowego użytku i z zastosowaniem narzędzi wysterylizowanych w autoklawie medycznym, najwyższej klasy B.

CENNIK


Konsultacja

• podologiczna 80 zł
• dr n. med. specjalisty ds. podologii 100 zł

• kontrolna 60 zł

(bezpłatna w przypadku wykonania zabiegu)

 

Badanie stóp podoskopem 20 zł
Badanie stóp plantokonturografem 20 zł
Badanie neuropatii cukrzycowej kamertonem, monofilamentem i tip thermem 20 zł
Badanie stóp lampą Wooda 10 zł

 

Usunięcie modzela (do 2 zmian) 70 zł
Usunięcie nagniotka (do 2 odcisków) 70 zł
Opracowanie spękanych pięt 90 zł
Usuwanie wielu modzeli i/lub nagniotków 110 zł

 

 

CENNIK KOSMTYKÓW, ORTEZ I ODCIĄŻEŃ PROFILAKTYCZNYCH DOSTĘPNY W ZAKŁADCE CENNIK


 

 

CENNIK KOMPLEKSOWYCH USŁUG WRAZ Z USUWANIEM MODZELI I NAGNIOTKÓW


 

Zabieg podologiczny - pedicure medyczny 120 zł / 140 zł*/ 160 zł**

Zabieg wykonywany przez specjalistę z kwalifikacjami podologicznymi, obejmuje:

  • skrócenie i wyszlifowanie wolnego brzegu paznokci,
  • odsunięcie lub usunięcie obrąbka naskórkowego (oskórka)
  • opcjonalnie usunięcie przebarwień z paznokci,
  • opcjonalnie wygładzenie bruzdowania paznokci, paznokci naparstkowych lub zdeformowanych
  • usunięcie hiperkeratoz: modzeli, nagniotków (odcisków),skalpelem i/lub frezami próżniowymi
  • wygładzenie stóp frezarką PODOLOG NOVA 3, Rück lub Baehr (CE medyczny)
  • aplikacja kremu lub maści
  • aplikacja preparatu wzmacniającego płytkę paznokciową

Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju i rozszerzenia zabiegu o elementy opcjonalne (*)

* rozległe i/lub liczne hiperkeratozy lub zabieg rozszerzony z peelingiem

**kompleksowy zabieg z peelingiem i masażem stóp

 

 

 

 

Sosnowiec Centrum Pogoń ul. Jana Kilińskiego 8

Kluczowe słowa: usuwanie modzeli nagniotka odcisku Sosnowiec, pedicure leczniczy Sosnowiec, kosmetyczka Sosnowiec, kosmetolog Sosnowiec, podolog Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Będzin Czeladź Jaworzno Katowice Mysłowice i okolice Zagłębie śląskie Śląsk odciski, usuwanie odcisków Sosnowiec