Bolące pięty i ostrogi


Bolące pięty są rezultatem wielokrotnych urazów tkanki w miejscu, gdzie jest ona przytwierdzona do kości piętowej. Codzienne minimalne urazy po pewnym czasie powodują silny ból tej części stopy. Występuje uszkodzenie w powięzi podeszwowej.

 

Leczenie i pielęgnacja:

-masaże

-ćwiczenia rozciągające stóp co najmniej 8 razy dziennie

-leki przeciwzapalne

-moczenie stóp w ciepłej wodzie

-wkładki do butów

 

Ostroga piętowa to wyrośl kostna pomiędzy kośćmi pięty po stronie podeszwowej kości piętowej, która uciska ścięgna i więzadła w wyniku czego rozwija się stan zapalny. Objawy podmiotowe to ból i wrażliwość pięty po stronie podeszwy nasilający się przy chodzeniu.

Przyczyną powstawania ostrogi jest przeciążenie lub uraz okolicy pięty, zwłaszcza wówczas, gdy konsekwencją są stany zapalne i zwapnienie więzadeł stopy (tzw. rozcięgna podeszwowego). Wyczynowe, częste i intensywne uprawianie sportu – bieganie, gry sportowe (tenis, siatkówka, jogging, itp.) może powodować nadwerężenie okolic pięty i stan zapalny, który przyczynia się do zwapnienia więzadeł pięty. W rozwoju choroby powstaje narośl – ostroga kostna. Obraz zwapnienia więzadeł ustala się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kości stopy.

 

Profilaktyka i leczenie ostrogi piętowej są bardzo istotne, gdyż w wyniku zaniedbania choroby możliwe są przykre powikłania w postaci bólu kręgosłupa lub kolan spowodowanego stałym utykaniem.

 

Profilaktyka polega na dbałości o prawidłową wagę ciała, noszeniu wygodnego obuwia na niewysokich obcasach i miękkich podeszwach, ze sztywnymi zapiętkami, szerokimi noskami i wkładką podtrzymującą sklepienie podbicia, unikaniu długotrwale przeciążającego stopy wysiłku.

 

W terapii kluczowe znaczenie mają zabiegi fizykalne pozwalające na zlikwidowanie stanu zapalnego i częściowo bólu oraz stosowanie specjalnych wkładek – podpiętek – odciążających pięty. W miarę nasilenia się bólów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz preparaty sterydowe wstrzykiwane w chore miejsce. Istotna jest także codzienna gimnastyka stóp. W przypadku zaostrzenia choroby ulgę przynoszą zimne okłady, na okolicę chorej pięty (kilka razy dziennie przez ok. 10 minut).

 

W niektórych przypadkach nieuniknione jest postępowanie chirurgiczne polegające na usunięciu ostrogi kostnej, w momencie gdy doszło do jej rozrostu i deformacji stopy.

By uniknąć inwazyjnych metod leczenia zalecane są działania prewencyjne, w których pomóc może wyspecjalizowany w specjalistycznej pielęgnacji stóp kosmetolog / podolog. Poza zindywidualizowanymi poradami kluczowe znaczenie mają systematyczne i celowane zabiegi specjalistycznej pielęgnacji stóp.

 

W gabinecie podologicznym udzielane są porady dermo-kosmetyczne dotyczące pielęgnacji stóp pacjentów dotkniętych problemem bolących pięt i ostrogi piętowej, a także metod leczenia tych schorzeń oraz przeprowadzane są zabiegi specjalistycznej pielęgnacji bolących stóp.

 

Wykonanie zabiegu przebiega w warunkach z zachowaniem jak największej czystości, sterylności i bezpieczeństwa dla Klienta. Tylko na materiałach jednorazowego użytku i z zastosowaniem narzędzi wysterylizowanych w autoklawie medycznym, najwyższej klasy B.

CENNIK WYBRANYCH USŁUG


Konsultacja

dr n. med. 120 zł

mgr 80 zł
kontrolna 60 zł

 

Podpiętki- ortezy odciążające żelowe 60/100 zł szt./para

 

Zaprojektowanie i wykonanie indywidualnych wkładek do butów Sidas Medical OPTC HeelMan/Woman 350-400 zł

 

Masaż stóp, punkty spustowe i mobilizacja 120 zł

 

Zabieg podologiczny - pedicure dla stóp z zapaleniem przeciążeniowym rozcięgna podeszwowego stopy 130/150/180 zł

 

Zabieg wykonywany przez specjalistę z kwalifikacjami podologicznymi,
cena zabiegu uzależniona jest od stanu skóry i paznokci (ilości i rodzaju użytych narzędzi)

Sosnowiec Pogoń Centrum ul. Jana Kilińskiego 8

Kluczowe słowa: pedicure Sosnowiec, pedicure leczniczy Sosnowiec, kosmetyczka Sosnowiec, kosmetolog Sosnowiec, podolog Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Będzin Czeladź Jaworzno Katowice Mysłowice i okolice Zagłębie śląskie Śląsk odciski, usuwanie odcisków Sosnowiec