Modzele i odciski (nagnotki)


W zależności od lokalizacji i wyglądu zmiany skórnej wyróżnić można modzele i nagniotki - odciski. Modzele powstają na dłoniach i podeszwach, a nagniotki na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców. Powstają pod wpływem stałego ucisku lub tarcia.

 

Modzele to ogniska wzmożonego rogowacenia – „narośla zgrubiałej skóry” – stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach, lokalizują się zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Modzele są nierzadko bolesne: typowym objawem jest piekący ból przy tzw. „głębokim ucisku”. Ugniatana silnie skóra nie jest ukrwiona i obumiera. W przypadku zaniedbania pod modzelami rozwinie się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.

 

Modzele usuwane są  frezarką i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi.

 

Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po usunięciu ich zewnętrznej powierzchni widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb skóry i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku. Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Powstają zwykle wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę.

 

Nagniotki usuwane są frezem próżniowym i/lub specjalistycznymi narzędziami podologicznymi. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem.

 

Poza leczeniem/usuwaniem modzeli i nagniotków istotna jest także profilaktyka – właściwa pielęgnacja stóp i styl życia.

 

Profilaktyka modzeli polega m.in. na regularnym ścieraniu lub wycinaniu zrogowaciałego naskórka. W warunkach domowych modzele można zmniejszać za pomocą specjalnych „plastrów na odciski” oraz poprzez noszenie tzw. pelotek środstopnych – miękkich podkładek z żelu lub gąbki dobranych przez specjalistę.

 

Niewielkie nagniotki można usuwać w domu stosując specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę w takim stopniu, że po wymoczeniu nóg ułatwiają usunięcie odcisków. W profilaktyce nagniotków kluczowe jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Pomocne może być także noszenie profilaktycznych ortez: poduszeczek, krążków, wkładek dobranych przez specjalistę.

 

Niestety raz powstały nagniotek po pewnym czasie tworzy się ponownie w tym samym miejscu. Nawroty choroby są spowodowane prawdopodobnie podskórnymi nierównościami kostnymi.

 

W efektywnym usuwaniu modzeli i nagniotków (odcisków) kluczowe znaczenie ma prawidłowo przeprowadzony zabieg i stosowanie zaleceń doświadczonego specjalisty kosmetologa/podologa.

 

W gabinecie podologicznym udzielane są porady dermo-kosmetyczne dotyczące pielęgnacji stóp i metod leczenia modzeli i odcisków oraz przeprowadzane są zabiegi specjalistycznej pielęgnacji stóp obejmujące usuwanie modzeli i odcisków.

 

Wykonanie zabiegu przebiega w warunkach z zachowaniem jak największej czystości, sterylności i bezpieczeństwa dla Klienta. Tylko na materiałach jednorazowego użytku i z zastosowaniem narzędzi wysterylizowanych w autoklawie medycznym, najwyższej klasy B.

CENNIK


 

Konsultacja podologiczna 60 zł
Badanie stóp podoskopem 20 zł
Badanie stóp plantokonturografem 20 zł
Badanie neuropatii cukrzycowej kamertonem, monofilamentem i tip thermem 20 zł
Badanie stóp lampą Wooda 10 zł

 

Usunięcie modzela 60 zł
Usunięcie nagniotka (odcisku) 60 zł
Opracowanie spękanych pięt 60 zł
Usuwanie wielu modzeli i nagniotków 100 zł

 

 

CENNIK ORTEZ I ODCIĄŻEŃ PROFILAKTYCZNYCH


Obrączka na odciski 3 szt. 31 zł
Obrączka ochronna do palców stopy mini 2 szt. 21 zł
Obrączka ochronna do palców stopy mała 2 szt. 25 zł
Obrączka ochronna do palców stopy średnia 2 szt. 28 zł
Obrączki do korekcji palców stopy 3 szt. 37 zł
Ochraniacz do palców stopy mały 2 szt. 36 zł
Ochraniacz do palców stopy średni 2 szt. 36 zł
Ochraniacz do palców stopy duży 2 szt. 38 zł
Nakładka do palców stopy mini 2 szt. 23 zł
Nakładka do palców stopy mała 2 szt. 37 zł
Nakładka do palców stopy średnia 2 szt. 38 zł
Nakładka średnia beżowa 1 szt. 32 zł

Orteza odciążająca przodostopie 1 szt. 53 zł
Żelowa poduszka przeciwuciskowa do przodstopia 1 szt. 37 zł
Żelowa poduszka przeciwuciskowa do przodstopia mała 1 para 44 zł
Żelowa poduszka przeciwuciskowa do przodstopia duża 1 para 46 zł

Podpiętka - poduszka pod piętę mała 1 para 50 zł
Podpiętka - poduszkapod piętę średnia 1 para 50 zł

 

CENNIK KOMPLEKSOWYCH USŁUG


 

Pedicure kosmetyczny 100-120 zł

 • kąpiel stóp z zastosowaniem soli ziołowej,
 • skrócenie i wyszlifowanie wolnego brzegu paznokci,
 • odsunięcie lub usunięcie obrąbka naskórkowego (oskórka)+wygładzenie paznokci,
 • usunięcie modzeli i wygładzenie stóp frezarką PODOLOG NOVA 3 Rück+peeling,
 • aplikacja kremu lub maści+masaż stóp

 

Pedicure medyczny 120-150 zł

 • skrócenie i wyszlifowanie wolnego brzegu paznokci,
 • odsunięcie lub usunięcie obrąbka naskórkowego (oskórka)+usunięcie przebarwień z paznokci+wygładzenie bruzdowania podłużnego lub poprzecznego paznokci+wygładzenie paznokci naparstkowych,
 • usunięcie hiperkeratoz: modzeli, nagniotków (odcisków),
 • wygładzenie stóp frezarką PODOLOG NOVA 3 Rück+peeling stóp+aplikacja tamponady w przypadku wrastających paznokci+depilacja zbędnego owłosienia na grzbiecie stóp i palców
 • aplikacja kremu lub maści+masaż stóp,
 • aplikacja preparatu wzmacniającego płytkę paznokciową

 

 

 

Sosnowiec Sielec-Szkolna, ul. Gabriela Narutowicza 51 w obiekcie Sport Poziom 450

Kluczowe słowa: usuwanie modzeli nagniotka odcisku Sosnowiec, pedicure leczniczy Sosnowiec, kosmetyczka Sosnowiec, kosmetolog Sosnowiec, podolog Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Będzin Czeladź Jaworzno Katowice Mysłowice i okolice Zagłębie śląskie Śląsk odciski, usuwanie odcisków Sosnowiec